A sült kacsamellnél fontos, hogy olyan húst válasszunk, amin szépen rajta van a bőre is, az elengedhetetlen ahhoz, hogy finom, szaftos fogás készülhessen belőle. A kacsamell akkor jó igazán, ha kívül ropog, belül puha és kicsit rózsaszínes marad.
A sült kacsamell egy igazi ünnepi étel, de akár egy hétvégi ebédet is feldobhatunk vele. Az élvezeti értéke felveszi a versenyt a legnemesebb marhahússal, a bélszínnel. Az ínyencek egy része angolosan, azaz félig átsütve kedveli (ilyenkor rózsaszín marad a hús belseje), mások a teljesen átsült húst kedvelik. Pikáns, fűszeres mártások akár gyümölcsmártások, vagy gyümölcsfélék is jól passzolnak hozzá. Én vörösboros szilvamártással készítettem.
Hozzávalók 4 főre:
- 4 db kacsamell (kb. 1 kg)
- 3 ek juharszirup
- 3 ek olaj
- 2 ek vaj
- só-, bors ízlés szerint
A mártáshoz:
- fél üveg (200 g) szilvalekvár
- 1 dl vörösbor
- 1 tk liszt
- só-, bors ízlés szerint
Elkészítés:
Először is előmelegítjük a sütőt 220 fokra. A szobahőmérsékletű (nem hideg!) kacsamellet megtisztítjuk, hogy csak a színhús és a bőre maradjon. Ezután egy éles késsel bevágjuk a bőrét keresztbe, átlósan bekockázzuk. Mindkét oldalukat meghintjük sóval. Egy teflon serpenyőben felforrósítjuk az olajat és a vajat, majd bőrös oldalukkal lefelé beletesszük a melleket. A húsos oldalukat meghintjük durvára őrölt borssal. Körülbelül 6-8 percig sütjük, amíg a bőr szép aranybarnára sül. Ezután megfordítjuk és körülbelül 3 percig sütjük. Áttesszük őket egy sütőpapírral bélelt tepsibe a húsos felükkel lefelé, a juharsziruppal megkenjük és ízlés szerint sütni kezdjük.
A sütési idő az alábbiak szerint változik:
- a félig (angolosan) sült 10 perc
- a közepes (rozé) rózsaszínű 15 perc
- a teljesen átsütött 20 perc
Nagyon fontos a sütési időt figyelni! Én stopperórával mértem 🙂 és rózsaszínűre sütöttem 15 percig.
Ezután kivesszük a sütőből a kacsamelleket és 10 percig pihentetjük, hogy a húslé egyenletesen szétterjedjen és a hús, szép rózsaszín legyen. Így omlós, szaftos marad.
Végül egy éles késsel óvatosan felszeleteljük.
Elkészítjük a szilvamártást: a szilvalekvárt egy edényben a vörösborral felmelegítjük. Ízesítjük kevés sóval, borssal. Körülbelül 1 dl vízzel elkeverjük a lisztet és besűrítjük vele a mártást. Néhány perc alatt összeforraljuk és gyakorlatilag el is készült a mártásunk. Kész a mártás, kész a hús – jöhet még egy kevés köret hozzá. Nekem frissen sütött mogyoró- és hasábburgonyára esett a választásom.
Tipp: a kacsamellet mindenképpen frissen tálaljuk, vagyis közvetlenül a fogyasztás idejére legyen kész.